Святой Апостол Андрей Первозванный www.diveevo.ru
 
Православный Форум
Спаситель Нужна ваша помощь Святой Апостол Иоанн Богослов покровитель Интернета "Сия есть заповедь Моя, да любите друг друга, как Я возлюбил вас." Ин.15:12
Писание | Основной | Дополнительный | О Форуме | Для участников | Мониторинг | Разное | Поиск | Помогите (SOS!) | Открыть тему | Регистрация | Правила Форума | Фотогалерея Форума
Форум / Православный календарь / Святой благоверный князь Вячеслав (Vaclav) Чешский. Ваша помощь
| Включить фильтр | Новые сверху | В блокнот | Просмотр по страницам | Дерево | Оценить | Кто голосовал | В теме | Кто читал | Найти на странице | Подписаться |
Святой благоверный князь Вячеслав (Vaclav) Чешский.
Вячеслав

православный христианин
Тема: #97224    26.02.13 10:37    Просмотров: 18252 [32]

Сообщений: 19    Оценка: 0.00   
Не показывать | Исправить | Ответить

Житие святого Вячеслава, князя Чешского
Дни празднования 17 марта и 11 октября

(из Минеи св. Димитрия Ростовского)
Святой Вячеслав происходил из княжеского рода, правившего в Чехии, и приходился внуком святой мученице Людмиле; его родители – Вратислав, князь Чешский и жена его Драгомира имели кроме него еще двух сыновей: Болеслава и Спытигнева и несколько дочерей; среди всех он выдавался своими дарованиями и добротой. Когда святой Вячеслав стал подрастать, отец его, по обычаю того времени, просил епископа и иереев со всем причтом церковным призвать на него благословение Божие. Епископ, отслужив литургию в церкви Пресвятой Богородицы и поставив затем отрока на ступени храма, благословил его такими словами:
– Господи Боже, Иисусе Христе, благослови сие отроча, якоже благословил еси праведных Твоих – Авраама, Исаака и Иакова и венчай его, якоже венчал еси правоверных царей, равноапостольных Константина и Елену.
С этого-то особенно времени Божией благодатию отрок стал расти и преуспевать. бабка его, святая Людмила, поручила одному священнику, своему духовнику, учить его славянской грамоте, которою святой очень скоро овладел вполне. Видя его успехи, отец отправил его в город Будеч учиться латинскому языку и другим наукам; во всем этом он преуспевал к удивлению учителей.
Но волею Божиею случилось, что князь Вратислав скоро умер4 и святой Вячеслав, юный еще возрастом, вступил на родительский престол. Здесь, в сане правителя, выказал он в особенности свои дарования: вместе с своею матерью он старался об улучшении управления страны, заботился о своем семействе: видал замуж сестер своих в соседние княжества, наблюдал за воспитанием младших братьев, не упуская случая и самому расширить свои познания, так что скоро он изучил вполне не только славянскую и латинскую, но и греческую грамоту, превосходя в этом отношении всякого священника или даже епископа. Бог благословлял его деятельность, одаряя его премудростью. Он же усердно старался угодить Богу, заботился об убогих, кормил их, принимал странных по слову Евангельскому: "ибо алкал Я, и вы дали Мне есть; жаждал, и вы напоили Меня; был странником, и вы приняли Меня" (Мф.25:35), почитал духовенство, строил и украшал церкви, ко всем относился с любовью, как к богатым, так и к бедным, и во всю недолговременную жизнь свою помышлял только о благом.
Но диавол, исконный враг рода человеческого, и теперь всячески старался посеять смуты: некоторые зломысленные вельможи захотели воспользоваться молодостью святого, так как по смерти отца своего он остался всего восемнадцати лет. И вот, сначала они стали восстанавливать князя Вячеслава против его матери, говоря, что она убила его бабку, святую Людмилу, и злоумышляет против него. Вячеслав сперва поверил этим словам и отправил свою мать в город Будеч, но скоро вспомнил слова Апостола Павла: "Почитай отца твоего и мать, это первая заповедь с обетованием" (Ефес.6:2); вернул мать обратно в свой дом и с горькими слезами каялся, говоря:
– Господи боже мой, не вмени мне сего во грех, – и повторял слова Псалмопевца: "Грехов юности моей и преступлений моих не вспоминай" (Пс.24:7).
С этих пор он всячески почитал свою мать, так что она радовалась его благочестию и доброте: он питал увечных, заботился о вдовах и сиротах, выкупал пленных, всем делал добро, и всюду прославлялось имя доброго и праведного князя Вячеслава.
Злонамеренные вельможи, увидав, что их замыслы не удались вследствие разума и благонравия святого, стали возмущать против него брата его – Болеслава, который, как младший, должен был подчиняться Вячеславу. Они внушили Болеславу, будто князь Вячеслав со своими советниками и с матерью умышляют извести его, и советовали ему для спасения своей жизни убить святого князя и самому занять княжеский престол. Эти злобные советы соблазнителей смутили ум Болеслава и он стал помышлять о смерти своего брата, подобно тому, как почти сто лет спустя Святополк Окаянный, желая быть единовластным в Русской земле, задумал избить братьев.
Желая исполнить свое преступное намерение, Болеслав пригласил брата к себе на освящение церкви, которое должно было произойти в воскресный день, с коим совпало тогда и празднование памяти святых Космы и Дамиана. Святой Вячеслав, приехав и отслушав святую литургию, хотел возвратиться обратно в Прагу, но Болеслав стал удерживать его, упрашивая не обидеть его отказом от угощения, которое он приготовил. Святой согласился остаться, хотя, когда он вышел на двор Болеславов, слуги предупреждали его о замыслах брата. Святой не поверил этому, возлагая всю свою надежду на Бога. Весь тот день они в радости провели вместе; а между тем ночью злодеи собрались во дворе одного из заговорщиков, по имени Гневысы, и вместе с Болеславом обдумывали, как бы им убить св. Вячеслава, и решили напасть на него, как только он встанет и пойдет к утрене, так как знали, что по благочестию своему святой не пропустит службы. И их предположения сбылись: лишь только раздался благовест к утрене, Вячеслав тотчас встал со словами:
– Слава Тебе, Господи Боже мой, яко дал еси свет и мне дожити до сего утра.
Затем он оделся и, умывшись, пошел в церковь; в воротах дома его догнал Болеслав. Святой, обернувшись, сказал:
– Здравствуй, брат; вчера хорошо…
Но не успел он докончить своей речи, как Болеслав, по наущению диавола, выхватил свой меч из ножен и ударил им брата по голове, со словами:
– Сегодня хочу тебя еще лучше угостить.
Вячеслав воскликнул:
– Брат, что ты задумал?
И схватив его и повалив на землю, спросил:
– Брат мой, какое зло я сделал тебе?
Но тут подбежал один из заговорщиков и поразил святого в руку. Тогда он, оставив Болеслава, побежал к церкви. Заговорщики бросились за ним и двое из них – Честа и Тира – зарубили его в самых дверях церковных, а третий – Гневыса – пронзил его еще мечом в ребра. Блаженный испустил дух со словами:
– Господи, в руки Твои предаю дух мой.
По убиении князя злодеи стали избивать его дружину, грабить и изгонять всех тех, кого святой Вячеслав приютил в своем доме; заговорщик Тира стал советовать Болеславу напасть и на мать, чтобы сразу избавиться и от брата и от матери, но тот ответил, что это еще успеется, так как ей некуда скрыться.
Тело же святого Вячеслава заговорщики изрубили и бросили без погребения, только какой-то священник прикрыл его покрывалом. В то время мать святого, услышав о его убиении, бросилась искать его и, увидев изрубленные его останки, залилась горькими слезами. Она собрала все части его тела и, не смея отнести их к себе, тут же, на дворе священника это церкви, омыла, одела, и тогда его отнесли в церковь и положили там. Отдавши этот последний долг своему мученически погибшему сыну, мать святого Вячеслава, спасаясь от смерти, укрылась в стране хорватов, так что, когда Болеслав вздумал и к ней послать убийц, то они ее уже не могли найти.
Останки блаженного князя несколько времени еще находились в церкви, ожидая погребения, пока, наконец, позволили позвать священника, чтобы совершить отпевание святого мученика и похоронить его. А кровь его, пролитую в дверях церковных, как ни старались, никак не могли отмыть. По истечении же трех дней она сама исчезла чудесным образом8.
Вскоре братоубийца Болеслав сознал свой тяжкий грех и горько плакал, раскаиваясь и говоря:
– Я согрешил, и грех мой и беззакония мои я знаю, Боже помоги мне грешному.
Он послал священников и своих приближенных перенести мощи святого Вячеслава в стольный град Прагу и их с честью положили по правую сторону алтаря в церкви святого Вита, которую создал сам святой.



Акафист святому мученику князю Вячеславу Чешскому

Кондак 1
Избранный Богом кроткий воине Христов, благоверный княже Вячеславе, величающе прославльшаго тя Господа, воспеваем ти похвальная. Ты же, издетска Христианскому благочестию наученный и люди твоя в Православной вере утвердивый, от всяких нас бед свободи, да поем ти: Радуйся, страстотерпче Вячеславе, страны Чешския княже предивный.

Икос 1
Ангелов Творец посла тя, святче Божий, Церкви Православной во укрепление, жаждущим же ведения истины во благое вразумление и назидательное окормление. Мы же, дивящеся таковому о тебе Промышлению Вседержителя, со благоговением вопием ти: Радуйся, веры Христианския насадителю; радуйся, Божиих храмов устроителю. Радуйся, разума евангельского исполненный; радуйся, Апостолом святым поревновавый. Радуйся, Духа Святаго в сердце вместивый; радуйся, огнь любве в душе воспламенивый. Радуйся, явивый стезю духовнаго восхождения; радуйся, земли твоея первейшее украшение. Радуйся, страстотерпче Вячеславе, страны Чешския княже предивный.

Кондак 2
Видя Господь чистоту сердца твоего, святый отче наш Вячеславе, избра тя во оружие Свое, еже дати земли Чешстей Христианское просвещение, да утверждаеми твоими молитвами и наставленьми, вопиют людие: Аллилуиа.

Икос 2
Разум спасительныя веры открыти ти хотящи, наставляше тя, святый, родительница отца твоего в хранении заповедей Божиих, в познании учения книжнаго, яко да деяние умозрению совокупив, добр христианин явишися. Радующеся убо о тебе, княже, сицевыми хвалим тя пении: Радуйся, блаженною Людмилою воспитанный; радуйся, праматерию своею наказанный. Радуйся, премудрость книжную постигнувый; радуйся, языки различныя познавый. Радуйся, великий в смирении; радуйся, сильный в кротости. Радуйся, убогих призрение; радуйся, о нищих попечение. Радуйся, страстотерпче Вячеславе, страны Чешския княже предивный.

Кондак 3
Силою Вышняго укрепляем, возрастал еси во благочестии, страстотерпче, любовь имея к ближним твоим и от тех любовь принимая и вкупе с ними Творцу и Спасу хвалу вознося: Аллилуиа.

Икос 3
Имый родитель твой Вратислав волю благую княжество свое тебе оставити, к алтарю Божию пред лице святительское возведе тя, глаголя тому: «Преподай, Владыко, благословение сыну, наследнику моему». Мы же, видяще Божие благоволение о тебе, сице вопием ти: Радуйся, якоже праотцы благословение улучивый; радуйся, якоже святый царь Константин венчаный. Радуйся, постническое житие проходивый; радуйся, во всяцем благочестии пребывый. Радуйся, язычества дивный просветителю; радуйся, Православия отрадный утвердителю. Радуйся, о Христовом стаде страны твоея попечение; Радуйся, о словесных овцах земли Чешския помышление. Радуйся, страстотерпче Вячеславе, страны Чешския княже предивный.

Кондак 4
Буря обстояний и скорбей воздвижеся на страну Чешскую, князю Вратиславу скончавшуся, супруга бо его Драгомира правити начат неправо, христианския обычаи развращающи и злыя человеки к себе приближающе; обаче Промыслитель Бог посла тя, Вячеславе святый, земли твоея тверда хранителя и правителя мудра, да вси людие вопиют Ему: Аллилуиа.

Икос 4
Слышав добрый совет блаженныя Людмилы, приял еси, святе, княжество твое, неправду матере твоея искореняя, и был еси благий отец народу твоему, иже тебе в веселии взываше: Радуйся, на престоле Боривоя седый; радуйся, во благочестии Людмиле подражаяй. Радуйся, Вратислава наследниче; радуйся, Болеславу удел даровавый. Радуйся, верный управителю; радуйся, известный окормителю. Радуйся, людей твоих защитниче; радуйся, христиан закрыльниче. Радуйся, страстотерпче Вячеславе, страны Чешския княже предивный.

Кондак 5
Боголюбивыя Людмилы уведев убиение, непщевал еси, отче, яко мати твоя к сему злодейству причастна есть, и абие отослал еси и от двора твоего; последи же, заповедь Господню помянув, раскаялся еси и, возвратив родительницу твою во град на Влтаве реце, Богови воззвал еси: Аллилуиа.

Икос 5
Видим тя внука, почитающа праматерь свою не точию в житии ея, обаче и по смерти: пренесл бо еси мощи ея во град Прагу, преславный твой град, и положил во храме Георгия мученика, отцем твоим основаннем; темже вопием ти тако: Радуйся, мощи страстотерпицы в столицу преместивый; радуйся, тело мученицы во храме мученика водворивый. Радуйся, град твой сими обрадовавый; радуйся, верныя люди возвеселивый. Радуйся, в житии премудрей Людмиле уподобивыйся; радуйся, наставнице и в смерти подражавый. Радуйся, к ликом мученическим сопричтенный; радуйся, к сонму страдальцев сопричисленный. Радуйся, страстотерпче Вячеславе, страны Чешския княже предивный.

Кондак 6
Проповедницы благочестия твоего нищии суть и убозии, имже непрестанно благотворил еси, милостиве, призирая на всякаго человека и не отревая никогоже, да вси людие земли Чешския прославят о тебе Бога, вопиюще: Аллилуиа.

Икос 6
Возсия житие твое праведное, благоверне Вячеславе, яко светило светлое и яко звезда незаходимая, во всей стране твоей. Людие же чешстии, лучами твоими просвещающеся, поют тебе и доныне песнь сию: Радуйся, в преподобии поживый; радуйся, всяку правду соблюдый. Радуйся, подвижниче богопрославленный; радуйся, угодниче христоименитый. Радуйся, о прощении грехов наших ходатаю; радуйся, оставления прегрешений наших просителю. Радуйся, к житию праведному направляяй; радуйся, непорочны ны быти наставляяй. Радуйся, страстотерпче Вячеславе, страны Чешския княже предивный.

Кондак 7
Хотя Богемию, область, тебе от Бога данную, под руку себе покорити, прииде князь Радислав с вои своими в землю Чешскую. Ты же, блаженне, пролития крове людей твоих не желая, призвал еси на поединок князя, тебе противуставшаго, яко да владеет страною сильнейший. Толикому дерзновению твоему дивящеся, славу Спасителю нашему о тебе возносим, поюще тому: Аллилуиа.

Икос 7
Новаго избранника Божия видяще, безмолвно стояще войско благовернаго князя, суда Господня ожидающе. И се снидошася Вячеслав с Радиславом, и не устоя той и пад, прощения прошаше. И абие восславиша воини и людие князя своего и воспеша тако: Радуйся, веры Православныя охранителю; радуйся, благочестия христианскаго попечителю. Радуйся, на Господа печали возлагаяй; радуйся, упованию на Бога научаяй. Радуйся, доблий и кроткий воителю; радуйся, безкровныя битвы победителю. Радуйся, градов чешских ограждение; радуйся, весей богемских щите. Радуйся, страстотерпче Вячеславе, страны Чешския княже предивный.

Кондак 8
Дивное чудо милости Господни видим на тебе, святый мучениче Вячеславе, благочестия бо дела творя, на совет кесаря германского закоснел еси и того ради от собравшихся князей укоряем был еси, обаче с кротостию сие принимал еси и незлобием. Спаситель же Христос умягчи сердце кесарево и срете тя той с любовию, обещав всякое желание твое сотворити, яко исполнитися зависти князем супротивным. О сем убо немолчную хвалу Богу возносим: Аллилуиа.

Икос 8
Весь любве ко святым Божиим исполнен быв, блаженне отче Вячеславе, часть мощей мученика Вита у кесаря испросил еси и во граде Празе церковь в честь угодника сего воздвигл еси. Темже приими от нас похвалы сия: Радуйся, о славе святым поревновавый; радуйся, в стольном граде храм создавый. Радуйся, храм сей мученику в дар принесый; радуйся, мощи его тамо положивый. Радуйся, по кончине и сам в сем храме упокоивыйся; радуйся, со святым Витом на небесех водворивыйся. Радуйся, от горния славы на чад своих призираяй; радуйся, словеном в напастех помогаяй. Радуйся, страстотерпче Вячеславе, страны Чешския княже предивный.

Кондак 9
Всякое земное попечение отложити хотя, отче, монашескаго жития взыскал еси, область твою брату оставити желая. Сей же, душевныма очима ослеплен, не позна сокровеннаго стремления твоего, но ков на тя состави. Ведуще обаче, яко любящему Бога вся поспешествуют во благое, зовем Тому: Аллилуиа.

Икос 9
Ветийския словеса не возмогут достойно восхвалити братолюбия твоего, чудне: се бо слугам твоим рекшим, яко брат твой хощет тя убити, не веровал еси сему, помышляя сего друга себе быти. Егда же, идущу ти в храм на молитву, настиже тя Болеслав и мечем удари, сего на землю повергл еси и вопросил еси кротце: «Брате, что убо умыслил еси?» Сего ради глаголем ти похвалы сия: Радуйся, искренние своя нелестно возлюбивый; радуйся, прияти никоеже зло от них чаявый. Радуйся, живот свой Богу посвятивый; радуйся, душу свою Господу возложивый. Радуйся, яко на небесех о брате молился еси; радуйся, яко услышал молитву твою Господь. Радуйся, яко и нас грешных не оставляеши; радуйся, яко всем спастися желаеши. Радуйся, страстотерпче Вячеславе, страны Чешския княже предивный.

Кондак 10
Спасти хотя живот свой и душу брата твоего, текл еси ко храму святому, обаче не постыдешася дому Божия клеврети Иуды онаго и настигоша тя на празе церковнем, не ведуще пети: Аллилуиа.

Икос 10
Царю Небесному душу твою вручил еси, страстотерпче, за убивавших тя Господу моляся. Темже воспеваем ти, блаженный княже: Радуйся, свидетелем Господним подобный; радуйся, страстоносцев древних подражателю. Радуйся, с первомучеником Стефаном сретивыйся; радуйся, с блаженною Людмилою соединивыйся. Радуйся, мученическия полки целовавый; радуйся, страстотерпцы вся облобызавый. Радуйся, видением Лика Божия наслаждаяйся; радуйся, свет нетварный выну приемляй. Радуйся, страстотерпче Вячеславе, страны Чешския княже предивный.

Кондак 11
Пение Пресвятей Троице от уст твоих, святе, возношашеся непрестанно во вся дни живота твоего; такожде и во смертном часе умныя твоя очи не отвратишася от Творца всяческих, обаче, души твоей от тела разлучающейся, воззвал еси Спасителю Богу: Аллилуиа.

Икос 11
Света невечерняго наслаждашеся уже душа твоя, княже, тело же во храме пребысть три дни, кровь непрестанно источая, аки бы тебе живу сущу; последи же погребоша е верни, вопиюще сице: Радуйся, отче наш мудре и праведне; радуйся, наставниче наш благий и кроткий. Радуйся, страданьми Христу уподобивыйся; радуйся, мученьми Спасу последовавый. Радуйся, пролитием крове Царство стяжавый; радуйся, язв принятием небесе достигнувый. Радуйся, яко пред Творцем дерзновение имаши; радуйся, яко о народе твоем ходатайствуеши. Радуйся, страстотерпче Вячеславе, страны Чешския княже предивный.

Кондак 12
Благодать Спаса Христа коснуся сердца дерзкаго убийцы молитвами твоими, и покаяся Болеслав, возопи со слезами: «Аз согреших, и грех мой и беззаконие мое аз знаю!» Желая же покаяние свое не точию словом, обаче и делом явити, пренесе мощи брата своего во град Прагу и положи я во храме мученика Вита, блаженным князем созданном, да вси вернии прославят Бога, дивнаго во святых Своих, и благодарственно вопиют Ему: Аллилуиа.

Икос 12
Поюще честную память твою, Вячеславе мудре, прославляем праведное житие твое, почитаем страдальческую кончину твою и молим тя, святый княже: приклони ухо твое с небесе и услыши присно мольбы чад твоих, вопиющих тебе: Радуйся, блаженный миротворче; радуйся, дивный чудотворче. Радуйся, вечнаго Царства достигнувый; радуйся, во обителех горних вселивыйся. Радуйся, яко престолу Вышняго предстоиши; радуйся, яко Владыце Христу о нас предстательствуеши. Радуйся, твои бо мольбы приемлет Господь; радуйся, твои бо люди от бед покрывает. Радуйся, страстотерпче Вячеславе, страны Чешския княже предивный.

Кондак 13
О предивный угодниче Христов, благоверный княже Вячеславе, приими малое сие моление в похвалу тебе возносимое, призри на нас немощных, ко греху преклонных, печальми обремененных и, предстоя в небесней славе Престолу Царя царствующих, молися, да обрящем милосердие Его в день судный, в радости поюще Пресвятей Троице: Аллилуиа.

Сей кондак читается трижды, затем Икос 1 и Кондак 1.

Молитва первая

О святый благоверный княже мучениче Вячеславе, избранный воеводо земли Чешския и всех христиан словенских теплый пред Богом предстателю! Днесь, в память твою единодушно сошедшеся в честнем храме сем и пред иконою твоею умиленно молящеся, сице из глубины сердца нашего к тебе взываем:
Ты в житии твоем ревнитель и защитник Православныя веры был еси – и нас в ней теплыми твоими к Богу молитвами непоколебимы утверди.
Ты великое возложенное на тя служение усердно проходил еси – и нас твоею помощию пребывати коегождо, в немже призван есть, настави.
Ты супостатов полки от отечества твоего силою ратною и мудростию управительною отгнал еси - и на нас ополчающихся всех врагов видимых и невидимых низложи.
Ты в пределах страны своея правду и мир и милосердие насаждати потщался еси – и нам от милостиваго Бога в сих добродетелех преуспеяние испроси.
Ты безвинную кровь твою аки Авель от руки брата своего пред враты церковными пролиял еси – и нас, яко чада единыя Матере Церкве, братолюбию и кротости научи.
О великий и славный княже Вячеславе, ради вящшия славы Небесныя венец земнаго княжения оставивый и венцем мученическим праведно увенчанный! Ныне с мудрою наставницей, праматерию твоею Людмилою, и всеми святыми у Престола Божия предстоя, не забуди нас сирых и убогих, якоже в животе твоем никогоже от таковых оставил еси. И предстательством твоим житие тихое и безгрешное и к вечному царствию шествие устрой нам, да прославим Бога, дивнаго во святых Своих, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно и во веки веков. Аминь.


Молитва вторая

О святый княже Вячеславе! Усердно просим тя молитися за ны, да простит Господь Бог наша согрешения вольная и невольная и очистит нас от всякия скверны плоти и духа, да избавит нас от козней диавола и сохранит от клеветы человеческия, да утвердит нас в истинной вере и благочестии, да соблюдет от суемудрых и душетленных учений, да сохранит сердца наша от соблазнов мира сего и да научит огребатися от плотских страстей и похотей, да тако, горняя мудрствующе, а не земная, прославим Единосущную Троицу во век и в век века. Аминь.


Тропарь, глас 4

Днесь Ангели с человеки радуются вкупе общим веселием, небо и земля светло ликуют в память твою, святе. И мы, грешнии, прилежно ти вопием: помолися к Владыце о нас, избавити ны от напасти видимых и невидимых враг, чтущих пресветлую память твою.

Иной тропарь, глас 1

Благочестиваго корене отрасле пречестная, святый благоверный княже Вячеславе, поборник быв Восточныя в Чесех Церкве и прибежище теплое убогим и сирым, яко вторый Авель, незлобиве претерпел еси смерть, во главу усечен рукою брата пред враты церковными. Темже и всели тя Христос яко исповедника правыя веры во обители небесныя, прослави всчесестную память твою в словенских языцех и дарова тя помощника всем почитающим тя. Молися о людех твоих ко Господу, да обратит их в лоно Православныя Церкве и спасет души наша.

Величание

Величаем тя, святый благоверный княже Вячеславе, и чтим святую память твою, ты бо молиши за нас Христа Бога нашего.


Татьяна Т.

православный христианин

Тема: #97224
Сообщение: #3745146
27.02.13 04:05
Ответ автору темы | Вячеслав православный христианинНе показывать | Удалить | Исправить |Ответить

Величаем тя, святый благоверный княже Вячеславе, и чтим святую память твою, ты бо молиши за нас Христа Бога нашего.

Зоряна Смагуловa
Зоряна Смагуловa

католик

Тема: #97224
Сообщение: #3745186
27.02.13 06:44
Ответ автору темы | Вячеслав православный христианинНе показывать | Удалить | Исправить |Ответить

Боже-Отче,
Царю вечной славы,
Ты вразумил святого мученика Вацлава
ценить Царствие Небесное превыше
владычества земного.
Его же молитвами даруй нам силы
скорее отказаться от успехов и чести,
чем потерять Тебя.
Ибо Ты Благой и Человеколюбивый Бог,
и Тебе славу воссылаем
с Единородным Твоим Сыном
и с Пресвятым, и Благим,
и Животворящим Твоим Духом,
ныне и всегда, и во веки веков.
Аминь.





Голова святого Вацлава святий Вацлав Реліквія святого Вацлава


Игорь Анатольевич Афонин

православный христианин

Тема: #97224
Сообщение: #3745222
27.02.13 10:47
Ответ автору темы | Вячеслав православный христианинНе показывать | Удалить | Исправить |Ответить

+ Святый благоверный княже Вячеславе, моли Бога о нас!

Нейч Николай Иванович
Нейч Николай Иванович

православный христианин
(невоцерковленный)

Тема: #97224
Сообщение: #3745290
27.02.13 18:00
Ответ автору темы | Вячеслав православный христианинНе показывать | Удалить | Исправить |Ответить

@@@Блаженный испустил дух со словами:
– Господи, в руки Твои предаю дух мой.@@@


Видимо, это лучшие слова из немногочисленного набора христианских текстов для такого важного события.


Зоряна Смагуловa
Зоряна Смагуловa

католик

Тема: #97224
Сообщение: #3745398
28.02.13 07:12
Ответ на #3745290 | Нейч Николай Иванович православный христианинНе показывать | Удалить | Исправить |Ответить

§§§§§§§ Видимо, это лучшие слова из немногочисленного набора христианских текстов для такого важного события.§§§§§§§

Лучше Вам не глумиться на святым, а подумать, с какими словами Вы этот мир покидать будете. В одном доме престарелых видела старую безбожницу, которая твердила постоянно только одно до самой смерти: "Не могу поср..ть... Не могу поср..ть... Не могу поср..ть..."


Вячеслав

православный христианин

Тема: #97224
Сообщение: #3745405
28.02.13 08:15
Ответ автору темы | Вячеслав православный христианинНе показывать | Удалить | Исправить |Ответить

46

41


46


46


46


46


46


Зоряна Смагуловa
Зоряна Смагуловa

католик

Тема: #97224
Сообщение: #3745416
28.02.13 09:22
Ответ на #3745405 | Вячеслав православный христианинНе показывать | Удалить | Исправить |Ответить

святий Вацлав

Вячеслав

православный христианин

Тема: #97224
Сообщение: #3745429
28.02.13 11:14
Ответ автору темы | Вячеслав православный христианинНе показывать | Удалить | Исправить |Ответить

66

66

66

66

66

66

66

66

66

66

66

66

66

66

66


Вячеслав

православный христианин

Тема: #97224
Сообщение: #3745430
28.02.13 11:18
Ответ автору темы | Вячеслав православный христианинНе показывать | Удалить | Исправить |Ответить

Феодоровская, Наталия, Вячеслав, София, Пелагия, Ангел хранитель.

Феодоровская, Наталия, Вячеслав, София, Пелагия, Ангел хранитель.

Ангел хранитель, Светлана, Анатолий константинопольский, Вячеслав, Ольга, Сергий обнорский

 Ангел хранитель, Светлана, Анатолий константинопольский, вячеслав, ольга, Сергий обнорский



Вячеслав

православный христианин

Тема: #97224
Сообщение: #3745433
28.02.13 11:21
Ответ автору темы | Вячеслав православный христианинНе показывать | Удалить | Исправить |Ответить

Вячеслав и Людмила


87

88


Вячеслав

православный христианин

Тема: #97224
Сообщение: #3745434
28.02.13 11:37
Ответ автору темы | Вячеслав православный христианинНе показывать | Удалить | Исправить |Ответить

Карлов мост
99


Вацлавская площадь. Прага. Как говорят чехи- "у коня"
99

Собор святого Вита, усыпальница святого Вячеслава.

99


99

99


99


23




Вячеслав

православный христианин

Тема: #97224
Сообщение: #3745435
28.02.13 11:53
Ответ автору темы | Вячеслав православный христианинНе показывать | Удалить | Исправить |Ответить

Sv. Vaclav в западной иконографии.

28

99


99

99


99


99

99


99

99

99

99

99

99



Убиение св. Вячеслава
99

99



Вячеслав

православный христианин

Тема: #97224
Сообщение: #3745436
28.02.13 11:59
Ответ автору темы | Вячеслав православный христианинНе показывать | Удалить | Исправить |Ответить

Ростовые иконы

99
Икона св. Вячеслава из православного кафедрального собора св Кирилла и Мефодия в Праге.



99

99

99

99


99


99


99


99


Нейч Николай Иванович
Нейч Николай Иванович

православный христианин
(невоцерковленный)

Тема: #97224
Сообщение: #3745528
28.02.13 17:21
Ответ автору темы | Вячеслав православный христианинНе показывать | Удалить | Исправить |Ответить

Судя по обилию католической, православной иконографии и нескольким светским памятникам Вашему небесному покровителю святому Вацлаву, знаковому имени "Вацлав Гавел" и из-за личной приверженности чешскому пиву я было решил, что нынешняя Чехия очень религиозна. Поинтересовался у всеведущих туристов и вот что узнал:

Чехия довольно необычна с точки зрения религии. С одной стороны - это типично католическая страна, в которой церковь долгое время играла важнейшую роль. С другой - это один из исторических центров православия и родина реформаторского движения гуситов (день Яна Гуса - 6 июля - является национальным праздником), а также один из крупнейших европейских центров иудаизма. В итоге столь сложное смешение конфессий привело к формированию уникального религиозного поля, а Прага давно и заслуженно носит титул "готической и мистической столицы Европы". Неудивительно, что и Голем, и гусит, и робот - понятия, тесно связанные с этой страной. А интерьеры, архитектура и отделка местных храмов поистине великолепны.

Большинство местных верующих (27%) принадлежат к римско-католической церкви, 2% - протестанты, около 3% - приверженцы Чешской реформатской и Гуситской церквей, а также православные (около 3%, причем это число неуклонно растет за счет эмигрантов). При этом, согласно последней переписи населения (2001 год), 59% граждан Чехии вообще не относят себя к какой-либо религии или церкви, поэтому действительная статистика далека от официальной.

Хотя большинство чехов сложно назвать очень религиозными людьми, они действительно с уважением относятся к вере (причем необязательно только к своей) и соблюдают множество правил культа. Газеты регулярно издают списки дней святых и люди празднуют свои именины наравне с днем рождения, церковные праздники отмечаются по всей стране, а многие храмы восстановлены и активно действуют. При входе в церковь действуют те же правила приличия, что и у нас.

Народные же чешские обычаи, как правило, основываются не на христианской, а на языческой, исторической или этнической традиции. Причем, в отличие от многих прилегающих стран, чехи постепенно уравнивают их статус с официальными праздниками. И сейчас такие древние обряды, как "Шествие королей", пасхальные "Помлазки" (языческий обычай "охаживания" женщин плетеными из вербы плеточками, проводится в Пасхальный понедельник) и колядки, "Сожжение ведьм" и "Вальпургиева ночь" (с 30 апреля на 1 мая), "Время любви" (1 мая) с украшением "майских деревьев" (по-чешски - "майки"), осенний праздник сбора урожая "Дожинок", День поминовения усопших (1 и 2 ноября) и "Барборки" (День святой Барбары, 4 декабря), приобретают все большую популярность. Неудивительно, что сохранились и многие древние языческие символы, вроде изображений языческих богов (Радегаста в первую очередь) и сакральных знаков, присутствующих даже на торговых логотипах, а также традиции, такие как праздник середины лета (Иван Купала).

При этом сказки, старинные легенды и предания занимают в местной культуре весьма почетное место. Даже многие вполне исторически достоверные события здесь довольно вольготно переложены на поэтический язык и давно превратились во что-то подобное былинам - сами чехи свято верят в их правдивость.


Подробнее: http://guide.travel.ru/czechia/people/religion/


Вячеслав

православный христианин

Тема: #97224
Сообщение: #3748441
18.03.13 14:11
Ответ автору темы | Вячеслав православный христианинНе показывать | Удалить | Исправить |Ответить

Служба святому Вячеславу.


ВЕ́ЧЕР

Стихи́ры, глас 8.
Подо́бен: О, пресла́внаго чудесе́:

Трисве́тлыми заря́ми/ пресве́тло укра́шен па́че со́лнца,/ су́щим в беда́х возсия́л еси́,/ Вячесла́ве преди́вный,/ разреша́я свя́занных без пра́вды,/ и боле́зни вся́кия отго́ниши/ зову́щим ве́рно тя на по́мощь,/ любо́вию пою́щим/ всечестно́е ти успе́ние.

Гряди́те, вси ве́рнии,/ па́мять пречу́дную духо́вно пра́зднуем/ Христо́ва служи́теля Вячесла́ва днесь,/ оста́вль бо земно́е служи́тельство тле́нное,/ Небе́сное Ца́рство прия́т/ и в ру́це Влады́чни/ пресвяту́ю свою́ ду́шу днесь предаде́,/ прославля́я Го́спода,/ уди́вльшаго па́мять его́.


И́ны стихи́ры, глас то́йже.
Подо́бен: И́же в Еде́ме рай:

Любо́вию ведо́мь вы́шняго зва́ния,/ в це́рковь Христо́ву идя́ше, преблаже́нне,/ у нея́же прия́т вене́ц ца́рский,/ и нетле́нен, и непреиду́щ,/ и́мже озари́лся еси́, я́ко со́лнце,/ за́паду и се́верным страна́м све́тлую зарю́ испусти́в чуде́с,/ пою́щим па́мять ти прехва́льную,/ свя́те Вячесла́ве непобеди́мый.

Проли́тием пречи́стыя кро́ве ти,/ Вячесла́ве прехва́льне,/ Це́рковь Христо́ву украси́л еси́, я́ко ца́рскою багряни́цею,/ е́юже укра́шшися,/ вся страны́ собира́ет на лик,/ пресвяще́нную ти па́мять све́тло пра́здновати/ и ве́рно Благоде́телю и Творцу́ всех вопи́ти:/ сла́ва Ти, Христе́, уди́вльшему па́мять свята́го Своего́.


И́на стихи́ра, глас 4.
Подо́бен: Я́ко до́бле:

Я́ко вели́ка помо́щника су́щим в бедах,/ сне́мшеся, вси восхва́лим,/ я́ко прия́т дар благода́ти от Спа́са Христа́:/ бе́дныя избавля́ти,/ и печа́льных утеша́ти,/ и боле́зни вся́ки исцеля́ти/ зову́щим ве́рою на по́мощь/ и любо́вию творя́щим/ пречу́дное его́ пра́зднество.


Тропа́рь, глас 4:

Днесь А́нгели с челове́ки/ ра́дуются вку́пе о́бщим весе́лием,/ Не́бо и земля́ све́тло лику́ют, свя́те Вячесла́ве,/ и мы, гре́шнии, приле́жно ти вопие́м:/ помоли́ся к Влады́це о нас,/ изба́вити ны от напа́сти ви́димых и неви́димых враг,/ чту́щия пресве́тлую па́мять твою́.

Ин тропарь, глас тойже:

Страны́ Че́шския кня́же преди́вный,/ правосла́вное насле́дие блаже́нныя Людми́лы умно́живый,/ о́бразе кро́тости и смире́ния, му́дрости и безстра́шия,/ ве́рность за́поведем Христо́вым в жити́и твое́м сохранивы́й,/ и́стинную ве́ру в окруже́нии язы́чества утвержда́я,/ те́мже и вене́ц сла́вы от Царя́ царе́й прия́л еси́,/ и ны́не правосла́вных ми́ра всего́ назида́еши,/ моли́, свя́те Вячесла́ве, Всеблага́го Бо́га/ умири́ти мир и спасти́ ду́ши на́ша.


НА У́ТРЕНИ
А́ще хо́щеши чести́ седа́лен, зри тропа́рь, глас 4, или седа́лен му́ченика о́бщий.

Кано́н свята́го, глас 6.

Песнь 1

Ирмо́с: Я́ко по су́ху, пешеше́ствовав Изра́иль/ по бе́здне стопа́ми,/ гони́теля фарао́на/ ви́дя потопля́ема:// Бо́гу побе́дную песнь пои́м, вопия́ше.

Лику́им днесь, ве́рнии, ра́достно,/ све́тлыми душа́ми пою́ще Спа́са/ на па́мять пречу́дную Христо́ва служи́теля Вячесла́ва.
Влады́чним Страсте́м сла́вне уподо́бился еси́,/ я́ко а́гня непоро́чно, без пра́вды убива́емь,/ тем с ли́ки му́ченик, богоблаже́нне, ны́не весели́шися.
Смерть хода́таицу жи́зни прии́м,/ вся́ческим Влады́це ны́не в сла́ве предстои́ши,/ ея́же и нам улучи́ти умоли́, свя́те, творя́щим твою́ па́мять пречу́дную.
Кто испове́сть твоя́ чудеса́, сла́вне,/ я́же твори́ши в ми́ре без числа́?/ Вы́ну бо всем ве́рным оби́льно дае́ши исцеле́ние.
Богоро́дичен: Впа́дша мя в разбо́йники душегу́бными де́лы и сме́ртию потопле́на/ воздви́гни, молю́ Ти ся, Госпоже́:/ Сы́ну Своему́ и Бо́гу за мене́ помоли́ся.

Песнь 3

Ирмо́с: Несть свят, / я́коже Ты, Го́споди Бо́же мой,/ вознесы́й рог ве́рных Твои́х, Бла́же,/ и утверди́вый нас на ка́мени // испове́дания Твоего́.

Любо́вию Христо́вою при́сно разжиза́емь к це́ркви святе́й,/ та́мо, преблаже́нне, я́ко а́гнец незло́бив,/ непра́ведное претерпе́л еси́ убие́ние.
Кро́вию ти пресве́тлою Це́рковь твоя укра́шшися,/ све́тлы лучи́ испуща́ет чуде́с,/ пою́щи па́мять ти, достосла́вне.
Заря́ми Тро́ичными измла́да просве́щся,/ Христу́ насле́дник, свя́те, бысть,/ Его́же моли́ посла́ти мир душа́м на́шим.
Богоро́дичен: Чу́до Бо́жия Рождества́ Ти, Чи́стая,/ вся́каго естества́ прехо́дит чин:/ Бо́га бо Пресу́щна зача́т во чре́ве и, ро́ждши, пребыва́еши Присноде́ва.

Ин кондак, глас 3:

Кня́же во́ине страны́ Боге́мии преди́вныя,/ смире́н¬ным кня́жеским служе́нием спасе́ние стяжа́вый,/ у Ца́рскаго Престо́ла, свя́те Вячесла́ве,/ вене́ц сла́вы му́ченика за Христа́ прия́л еси́/ и ны́не усе́рдно мо́лишися о ве́рных,/ Ду́хом Бо́жиим к ве́чному блаже́нству угото́ванных,/ страну́ Че́шскую храни́ти в Правосла́вии с любо́вию призыва́я,/ во е́же спасти́ся душа́м на́шим.

Песнь 4

Ирмо́с: Христо́с моя́ си́ла,/ Бог и Госпо́дь,/ честна́я Це́рковь/ боголе́пно пое́т, взыва́ющи// от смы́сла чи́ста, о Го́споде пра́зднующи.

Благоде́тельно измла́да в ве́ре чи́сте воспита́н,/ чи́стыми свои́ми труды́ любо́вию Влады́це после́довал еси́,/ наде́ждею Нань льсти́ваго врага́ посрами́в.
Све́тлостию сия́я, свя́те Вячесла́ве,/ грехи́ омраче́ны су́щия просвети́ твои́ми моли́твами,/ с ли́ки му́ченик имы́й дерзнове́ние за нас моли́тися.
Мечи́ ссека́емь, свя́те, непобеди́ме,/ врага́ лука́ваго мече́м терпе́ния ссекл еси́;/ тем и вене́ц прия́т из руки́ Вседержи́теля.
Богоро́дичен: Неизглаго́ланы и непостижи́мы, богоподо́бны вои́стину суть/ Твоего́, Богоро́дице, Рождества́/ земны́м и Небе́сным, Присноде́во, та́йны.

Песнь 5

Ирмо́с: Бо́жиим све́том Твои́м, Бла́же,/ у́тренюющих Ти ду́ши любо́вию озари́, молю́ся,/ Тя ве́дети, Сло́ве Бо́жий,/ и́стиннаго Бо́га,// от мра́ка грехо́внаго взыва́юща.

Твои́ми страстьми́, прехва́льне,/ неболе́зненную жизнь восприя́в, свя́те Вячесла́ве,/ стра́ждущим всем яви́ся заступле́ние, на по́мощь ве́рно тя зову́щим.
Па́че со́лнца, блаже́нне, просвети́л еси́ се́вера, и ю́га, и за́пада концы́/ пресве́тлыми заря́ми чуде́с твои́х./ Тем нас озари́, свя́те, па́мять твою́ пра́зднующих.
Су́щим в беда́х помо́щник ты бысть,/ ни́щим кормле́ние, печа́льным уте́ха,/ тем и по сме́рти, свя́те, вся избавля́еши ве́рно тя зову́щия на по́мощь.
Богоро́дичен: Богоро́дицу Тя от души́ испове́дующия, Влады́чице ми́ру Блага́я, спаса́й,/ Тя бо заступле́ние, Непоро́чная, и́мамы,/ су́щую вои́стину Богоро́дицу.

Песнь 6

Ирмо́с: Жите́йское мо́ре/ воздвиза́емое зря напа́стей бу́рею,/ к ти́хому приста́нищу Твоему́ прите́к, вопию́ Ти:/ возведи́ от тли живо́т мой,// Многоми́лостиве.

Житие́ чи́сто поще́нием стяжа́в, Вячесла́ве преди́вне,/ и А́нгелом сограждани́н яви́вся,/ с ни́миже моли́ о спасе́нии душ на́ших.
Княже́ние земно́е оста́вил еси́ вре́менное/ и ца́рское украше́ние прия́т из десни́цы Влады́чни,/ тле́нными ве́чная, я́ко мудр, стяжа́в.
Приими́ похвале́ние из окая́нных усте́н, свя́те,/ не могу́ща похвале́ния ти досто́йна исплести́/ и моли́ Ми́лостиваго Бо́га дарова́ти нам ве́лию ми́лость.
Богоро́дичен: Пречи́стая Влады́чице, ро́ждшая земны́м Ко́рмчию и Го́спода,/ по́хотем ми злолю́тым устро́й смуще́ние/ и тишину́ пода́ждь се́рдцу моему́.


Конда́к, глас 1.

Подо́бен: Лик а́нгельский:

С ли́ки а́нгельскими предстоя́, блаже́нне кня́же Вячесла́ве,/ наслажда́ешися Боже́ственныя и неизрече́нныя добро́ты,/ и, отту́ду благоде́тельныя дары́ поче́рп чуде́с,/ всем притека́ющим ве́рою под твою́ святы́ню/ источа́еши цельба́м дарова́ние.


Песнь 7

Ирмо́с: Росода́тельну у́бо пещь/ соде́ла А́нгел/ преподо́бным отроко́м,/ халде́и же опаля́ющее/ веле́ние Бо́жие мучи́теля увеща́ вопи́ти:// благослове́н еси́, Бо́же оте́ц на́ших.

Ста́рый злоде́й зави́де свято́му твоему́ житию́/ и науща́ет на убие́ние безу́мнаго ти собра́та./ Ты же чи́стою со́вестию немо́лчно Творцу́ своему́ вопия́ше:/ благослове́н Бог оте́ц на́ших.
Ве́село лику́ет Пра́га днесь, пресла́вный ти град, почита́я па́мять твою́,/ и, чудесы́ твои́ми озаря́я све́тло, вся страны́ созыва́ет вопи́ти:/ благослове́н Бог оте́ц на́ших.
Ле́стию прелука́ваго дре́вле очервле́на бысть земля́ твоя́ братоуби́йственною руко́ю;/ ны́не же, кро́вию ти окропи́вшися, благоуха́ния же́ртву Христо́ви приноша́ет, вопию́щи:/ благослове́н Бог оте́ц на́ших.
Богоро́дичен: Тобо́ю нам, Деви́це, свет возсия́, те́мным,/ Ты бо родила́ еси́ Зижди́теля всем и Бо́га,/ у Него́же проси́, Пречи́стая, при́сно посыла́ти нам, ве́рным, ве́лию ми́лость.

Песнь 8

Ирмо́с: Из пла́мене преподо́бным ро́су источи́л еси́/ и пра́веднаго же́ртву водо́ю попали́л еси́:/ вся бо твори́ши, Христе́, то́кмо е́же хоте́ти.// Тя превозно́сим во вся ве́ки.

Весе́лия добро́тами нас озаря́еши, пресла́вне,/ па́че со́лнца в земли́ Боге́мстей благода́тными заря́ми свы́ше освяще́н,/ превозноша́я Христа́ во ве́ки.
Те́ло твое́ свято́е, блаже́нне, прии́м,/ Пра́га днесь, прехва́льный ти град, преди́вная чудеса́ ми́рови провозвеща́ет,/ превозноша́я Христа́ во ве́ки.
Кро́тостию укра́шен, преди́вне, и ра́зумом благове́рия просве́щся,/ Тро́ицы Пресвяте́й яви́лся еси́ вои́стину пропове́дник,/ превозноша́я Христа́ во ве́ки.
Богоро́дичен: От Све́та Светода́вца Словесе́ зача́т и неизрече́нно родила́ еси́ Пресу́щаго,/ Дух бо Бо́жий, Деви́це, в Тя всели́ся:/ тем Тя пое́м, Чи́стая, во ве́ки вся.

Песнь 9

Ирмо́с: Бо́га/ челове́ком невозмо́жно ви́дети,/ на Него́же не сме́ют чи́ни а́нгельстии взира́ти;/ Тобо́ю же, Всечи́стая, яви́ся челове́ком/ Сло́во Воплоще́нно,/ Его́же велича́юще,/ с Небе́сными во́и// Тя ублажа́ем.

Ве́лия благода́ти сподо́бився, сла́вне,/ просвети́л еси́ всю вселе́нную,/ исцеле́ния всем оби́льно подава́я.
Приими́, свя́те, ра́дость а́нгельскую/ и, предстоя́ Зижди́телю своему́,/ о нас помоли́ся, тебе́ велича́ющих.
Прии́м ны́не блаже́нный поко́й,/ не преста́й моля́ся, пресла́вне,/ свята́го блаже́нства причасти́тися вы́ну тя велича́ющим.
Богоро́дичен: Богоро́дице, ро́ждшая Сло́во па́че словесе́,/ Зижди́теля Своего́, Де́во,/ Того́ умоли́ спасти́ся душа́м на́шим.


Свети́лен.
Подо́бен: От земли́ преста́вися:

От земли́ преступи́л еси́ ко Влады́це, преблаже́нне Вячесла́ве,/ прииди́ ны́не духо́вно и присети́ ми́лостию/ пою́щих днесь честно́е ти пра́зднество.

Величание.
Величаем тя, святый благоверный княже Вячеславе, и чтим святую память твою, ты бо молиши за нас Христа Бога нашего.


Вячеслав

православный христианин

Тема: #97224
Сообщение: #3823397
22.01.15 10:50
Ответ на #3745398 | Зоряна Смагуловa католикНе показывать | Удалить | Исправить |Ответить

Св. Вячеслав и Наталия

Вячеслав

православный христианин

Тема: #97224
Сообщение: #3823398
22.01.15 10:52
Ответ на #3823397 | Вячеслав православный христианинНе показывать | Удалить | Исправить |Ответить

СВ.Вячеслав и Наталия
Вячеслав и Наталия


Вячеслав

православный христианин

Тема: #97224
Сообщение: #3823399
22.01.15 10:54
Ответ на #3823398 | Вячеслав православный христианинНе показывать | Удалить | Исправить |Ответить

Вячеслав и Наталия

Вячеслав и Наталия


Вячеслав

православный христианин

Тема: #97224
Сообщение: #3823400
22.01.15 10:56
Ответ на #3823399 | Вячеслав православный христианинНе показывать | Удалить | Исправить |Ответить


Св. Вячеслав Чешский и мученица Наталия

Св. Вячеслав чешский и мученица Наталия


Помогите пожалуйста! Помогите пожалуйста!

Календарь 3856

28 марта. Священномученика Александра, иерея в Сиде. Мученика Агапия и с ним семи мучеников. Мученика Никандра Египтянина.

27 марта 2024 в 09:34Андрей Бузик
15 марта по старому стилю / 28 марта по новому стилю четверг Седмица 2-я Великого поста. Глас 1. Великий пост. Монастырский устав: cухоядение (хлеб, овощи, фрукты). Мч. Агапия и с ним семи ... читать далее »

Высказывания 659

Подполковник Александр Фёдоров - Кто же такой Сергий Алиев на самом деле?

26 марта 2024 в 09:51Андрей Рыбак
Сергий Алиев провел в горах две ночи Подполковник Александр Фёдоров - Кто же такой Сергий Алиев на самом деле Александр Фёдоров 🔹Экс-сотрудник Управления собственной безопасности МВД ... читать далее »

Еда 431

Кухня Великого Поста. Салаты, приготовленные с растительным маслом

25 марта 2024 в 09:14Андрей Бузик
Салат из картофеля с чесноком 1 кг картофеля, 1 луковица, 1 головка чеснока, 2 ст. л. растительного масла, 0,5 cт. воды, соль, укроп. Картофель отварить в мундире. Очищенные дольки чеснока истолочь ... читать далее »

Интересно 545

Искусственный интеллект проповедует Евангелие! В чем опасность?

24 марта 2024 в 05:11Андрей Рыбак
ученые на пуи создания искуственного мозга Искусственный интеллект проповедует Евангелие! В чем опасность? читать далее »

Духовное 1064

Бесы имеют доступ к телу и нервам, к мозгу человека - Никон Воробьев.

23 марта 2024 в 14:02Андрей Рыбак
игумен Никон (Воробьев) Бесы имеют доступ к телу и нервам, к мозгу человека - Никон Воробьев. Составитель Осипов А.И. читать далее »

Паломничество 271

«По стопам праведного Павла Таганрогского».

23 марта 2024 в 00:49Андрей Бузик
Таганрог, известный как малая родина великого Чехова, стал и местом притяжения для русских православных людей, приезжающих к нам поклониться и помолиться святому праведному старцу Павлу ... читать далее »

Жития 456

"Житие преподобных Лазаря и Афанасия, Муромских чудотворцев",

20 марта 2024 в 22:45Андрей Бузик
Издалека прибыл в холодный Олонецкий край преподобный авва Лазарь. Он родился и получил воспитание в Царьграде. От юности Христа возлюбив, он принял и иночество в обители Афанасия Дискота, в ... читать далее »

Картины 113

Василий Поленов. Жизнь и творчество

19 марта 2024 в 02:46Андрей Бузик
Василий Поленов. Жизнь и творчество Василий Дмитриевич Поленов – один из ярчайших русских художников второй половины XIX века и начала XX века. Он известен картинами «Московский Дворик», «Бабушкин ... читать далее »

Любовь 169

Родился от Духа, Жил Духом, испустил Дух.

17 марта 2024 в 02:54Андрей Рыбак
Круговорот Любви Святого Духа Во Имя Отца и Сына и Святого Духа. Аминь! Прощенное воскресение. Простите. Все Святые Апостолы: Андрее, Иоанне, Матфее, Марко, Луко, Павле; святители: Василие, ... читать далее »

Лица 491

«Культура» с Николаем Бурляевым. Народный артист России Владимир Заманский

15 марта 2024 в 03:35Андрей Рыбак
Владимир Заманский «Культура» с Николаем Бурляевым. Народный артист России Владимир Заманский читать далее »

Ски-альпинизм

Российские спортсмены стали шестыми на командной гонке Sellaronda Ski marathon

Российские ски-альпинисты стали шестыми на командной гонке Sellaronda Ski marathon. В гонке стартовало больше 550 команд(1100+ человек). О том как это было, в своих соцсетях рассказал один из ... читать далее »

Триатлон

Участники регионального спортивного проекта "Суперлига Подмосковья" достигли цели

Участники регионального спортивного проекта "Суперлига Подмосковья" достигли цели совместно пройти, пробежать, проплыть и проехать 10 миллионов километров. ​Подсчет включает весь километраж, ... читать далее »

Планета 279

Пакистан. Главный секрет долголетия. 120 лет не предел

27 марта 2024 в 05:51Андрей Рыбак
Почему люди племени хунза живут больше 100 лет Пакистан. Главный секрет долголетия. 120 лет не предел читать далее »

Стихи 1466

Бог...

26 марта 2024 в 06:04Владимир Лучит
*** Бог – податель всех благ, всего сущего Он и Исток, и Основа! Что ж никак не утихнет о вере наш спор? – Ведь, казалось бы, так: От признания, собственно, Бога Единого, вечно Живого, До единства ... читать далее »

История 561

Святитель Григорий Великий (Двоеслов). История Европы дохристианской и христианской

24 марта 2024 в 22:40Андрей Бузик
История Европы дохристианской и христианской Ученый и аскет Преемником Пелагия на Римском престоле стал один из самых масштабных в истории папства иерархов – святитель Григорий Великий. Он родился в ... читать далее »

Поиск Святой Руси 410

Логика без Ума ничто.

24 марта 2024 в 03:00Андрей Рыбак
Пс. 138, 7-10: "Куда пойду от Духа Твоего, и от лица Твоего куда убегу? Взойду ли на небо, Ты там; сойду ли в преисподнюю, и там Ты. Возьму ли крылья зари и переселюсь на край моря: и там рука Твоя ... читать далее »

Церковь 720

Миротворческий Крестный ход "Слезное покаяние спасет Отечество"

23 марта 2024 в 06:46Андрей Рыбак
Крестный ход на Праздник 110 летия обретения мощей прп. Серафима Саровского Чудотворца. Саров - Дивеево. 31.07.2013 года, 32 Миротворческий Крестный ход "Слезное покаяние спасет Отечество" С САМОЙ ... читать далее »

Эсхатология 732

Отступники. Часть 1. Фильм о церковном расколе на Украине

22 марта 2024 в 13:42Андрей Рыбак
ПЦУ и католики Отступники. Часть 1. Фильм о церковном расколе на Украине читать далее »

Народный промысел 98

Отшельник Валерий. 85 лет. Более 30 лет в тайге

20 марта 2024 в 11:43Андрей Рыбак
Тайга с птичьего полета ОТШЕЛЬНИК ВАЛЕРИЙ /85 лет / БОЛЕЕ 30 ЛЕТ ЖИВЁТ В ТАЙГЕ / ИСТОРИЯ читать далее »

Память 382

Помолитесь за Артема. Героически погиб в зоне СВО

17 марта 2024 в 17:00Андрей Рыбак
Упокой Господи Артема в Своих Обителях и прости ему прегрешения вольные и невольные ,яко благ и человеколюбец Доброволец из Костромской области героически погиб в зоне СВО В Костромской области ... читать далее »

Праздники 359

Кто такие преподобные отцы Церкви, сколько их и в чем подвиг

16 марта 2024 в 00:11Андрей Бузик
Кончается «широкая Масленица», и уже совсем близко – всего два дня – до начала самого строгого поста, дороги к Пасхе. Готовя православных к будущему поприщу, Церковь напоминает о подвиге поста, ... читать далее »

Помогите! 221

Срочный Сбор! Вот и пришло время мне обратиться к нашему собору

12 марта 2024 в 17:46Андрей Рыбак
Патриарх Алексий II благословляет иконой Троицы. Андрей Рычковский / РыбакБудь бдителен Срочный Сбор! Вот и пришло время обратиться к нашему собору Мир вам братия и сестры и все кто посещает наш ... читать далее »

Горные лыжи

Алтайская горнолыжница Вероника Цупикова рассказала о спортивной мечте

Вероника Цупикова, 20-летняя воспитанница краевой СШОР "Горные лыжи", на первенстве России удивила и специалистов, и даже саму себя. У нее серебро в супергиганте и бронза в супер-комбинации. ... читать далее »

Гонки на собаках

На Камчатке сократили гонку на собачьих упряжках "Берингия" из-за таяния снега

Организаторы традиционной камчатской гонки на собачьих упряжках "Берингия-2024" сократили маршрут гонки из-за сильного таяния снега на одном из ее этапов, сообщил Камчатский выставочно-туристический ... читать далее »

Предание 407

Святитель Василий Великий. О добродетели и пороке.

26 марта 2024 в 23:53Андрей Бузик
О добродетели и пороке Господь наш Иисус Христос Апостолом Своим рек: Шедше научите вся языки, учаще их (Мф.28:19), не едино блюсти, а о другом нерадеть: но блюсти вся, елика заповедах вам, то есть, ... читать далее »

Святые 513

С чего начинается христианство? (в день памяти святителя Никифора, патриарха Константинопольского)

25 марта 2024 в 23:54Андрей Бузик
Мужественный защитник православной веры святитель Никифор Исповедник родился в Константинополе во второй половине VIII века. Глубокая вера и готовность к подвигу исповедничества были заложены в нем ... читать далее »

Наука 263

Гормоны – «тайное правительство» организма.

24 марта 2024 в 11:44Андрей Рыбак
Дофамин. Гормон ожидания удовольствия Гормоны – «тайное правительство» организма. Светлана Калинченко читать далее »

Писание 119

Неделя 1-я Великого поста. Торжество Православия. Евангелие о Господе Всеведущем и о человеке, в котором нет лукавства

23 марта 2024 в 23:06Андрей Бузик
Ин. 1:43–51 (5 зач.). Как велико и страшно присутствие Божие – о, как велико и страшно присутствие Бога живаго! В трепете предстоят Ему ангельские силы; серафимы закрывают крылами лица свои от ... читать далее »

Технологии 326

Экзамен сдан. С-500 «Прометей» поймал межконтинентальный «гиперзвук»

23 марта 2024 в 04:19Андрей Рыбак
Экзамен сдан. С-500 «Прометей» поймал межконтинентальный «гиперзвук» Экзамен сдан. С-500 «Прометей» поймал межконтинентальный «гиперзвук» читать далее »

Проповедь 179

Святитель Григорий Нисский. Похвальное слово святым сорока мученикам.

21 марта 2024 в 23:34Андрей Бузик
Похвальное слово святым сорока мученикам (1-е) Чем, предполагаю, многие тяготятся, тому я мысленно радуюсь. Многим, вероятно, неприятно толпиться между собою в тесноте, а для меня это верх радости. ... читать далее »

Будущее 416

Александр Дугин: будущее России и мира

20 марта 2024 в 11:01Андрей Рыбак
А. Г. Дугин Александр Дугин: будущее России и мира /// ЭМПАТИЯ МАНУЧИ читать далее »

Общий 1413

Коран прочитан в русском переводе...

17 марта 2024 в 07:15Владимир М.
Кому эта тема интересна (а это на сегодняшний день и в преддверии грядущих событий, эта тема для России судьбоносна), тот может ознакомиться с ней более внимательно по адресу: ... читать далее »

Разное 1240

Икона Державная. День рождения Светланы Медведевой. Электронное голосование, как есть.

15 марта 2024 в 05:18Игорь Афонин
Сегодня день памяти иконы Божий Матери Державная. Бог явил эту икону в день отречения царя от престола, показав тем самым, что оставляет Свой Промысел о России под покровом Божией Матери даже в таком ... читать далее »

Видео 447

Отец Сергий Романов. Слово Сергия Алиева

12 марта 2024 в 15:26Андрей Рыбак
Голуби / Схиигумен Сергий Романов О.СЕРГИЙ РОМАНОВ/ЛЕГКО НЕСТИ СТАРЦА, КОГДА ОН НЕСЁТ ТВОИ НЕМОЩИ, А ПОПРОБУЙ ПОНЕСТИ ЕГО/СЕРГИЙ АЛИЕВ читать далее »

Триатлон

Юрий Штанков забрал финишную ленту на дистанции 50 км Vietnam Ultra Marathon.

Юрий Штанков забрал финишную ленту на дистанции 50 км Vietnam Ultra Marathon. Гонку с набором высоты 2 450 м Юрий пробежал за 5:36:12, отрыв от соперников   около 30 минут. Этот ультрамарафон во ... читать далее »

Горные лыжи

Cиприен Сарразин о своем сезоне: "Я ни о чем не жалею"

Как и предполагалось, последний скоростной спуск в Заальбахе не состоялся. Француз Сиприен Сарразин не получил шанс побороться за "Малый хрустальный глобус" и остался на втором месте после Марко ... читать далее »

© 1999-2024 Vinchi Group
http://www.vinchi.ru

Администратор форума:
andrey@vinchi.ru





/*